A Starting List

SNr Tit Name Elo Rtg Nat Verein
1 GM Sumets Andrey 2583 2580 UKR  
2 GM Sedlak Nikola 2609 2559 SRB  
3 GM Shengelia David 2543 2551 AUT Absam
4 GM Istratescu Andrei 2626 2543 ROU  
5 GM Zelcic Robert 2529 2526 CRO SV Schwarzach
6 GM Jovanovic Zoran 2507 2512 CRO  
7 GM Hertneck Gerald 2505 2490 GER MSA Zugzwang
8 IM Schreiner Peter 2441 2445 AUT SV Raika Rapid Feffernitz
9 GM Horvath Jozsef 2516 2444 HUN Husek Wien
10 IM Mazur Stefan 2424 2444 SVK SK Austria Wien
11 IM Sandalakis Angelos - 2433 GRE  
12 IM Baumegger Siegfried 2401 2432 AUT tschaturanga
13 IM Rogulj Branko 2405 2400 CRO  
14 IM Reich Thomas 2373 2369 GER Sparkasse Jenbach
15 FM Leisch Lukas 2258 2353 AUT TSU Wartberg/Aist
16 FM Sandhöfner Florian 2300 2334 AUT ASK St. Valentin
17 FM Hristodoulou Panagiotis - 2299 GRE  
18   Frank Emanuel 2258 2295 AUT ASK Salzburg
19 CM Gelbenegger Patrick 2177 2267 AUT Spg. Nettingsdorf/Traun
20 CM Mostbauer Maximilian 2190 2241 AUT ASK Nettingsdorf
21 IM Jurek Josef 2340 2235 CZE Union Hartkirchen
22 FM Hiermann Dietmar 2206 2235 AUT Spg. Sauwald
23   Steiner Adam 2201 2230 AUT 1. SK Ottakring
24   Postlmayer Jakob 2104 2224 AUT Spg. Freistadt/Wartberg
25   Windhager Hannes 2197 2224 AUT SV Hörsching
26   Ly Dominik 2191 2220 AUT TSU Wartberg/Aist
27   Markidis Konstantinos - 2192 GRE  
28   Eder Matthias 2156 2189 AUT Schachfreunde Graz
29   Leszko Bence - 2188 HUN  
30   Koller Hans-Jürgen 2134 2173 AUT Spg. Freistadt/Wartberg
31 CM Bauer Sebastian 2135 2168 AUT SV Hörsching
32   Konrad Edmund 2118 2152 AUT Union Hartkirchen
33   Leisenberger Harald 2131 2147 AUT Gratwein-Straßengel
34 FM Stranz Richard 2092 2129 AUT SK Lackenbach
35   Dobo Gyula 2097 2129 HUN Flavia Solva
36   Rechberger Franz 2083 2118 AUT TSU Wartberg/Aist
37   Haas Michael 2061 2116 AUT SV Gmunden
38   Obermayr Hermann 2092 2108 AUT Spg. Grieskirchen/Schalle
39 WFM Teuschler Barbara 2193 2105 AUT Schachfreunde Graz
40   Wimmer Johann 2062 2093 AUT TSV Frankenburg
41 WFM Schloffer Jasmin-Denise 2053 2083 AUT Spg. Nettingsdorf/Traun
42   Ritzka Simon 2054 2067 GER SC Roter Turm München
43   Charaus Florian 2020 2056 AUT Spg. Nettingsdorf/Traun
44   Navratil Robert 2039 2049 AUT SC Schwanenstadt
45   Birklbauer Toni 2009 2047 AUT Spg. Freistadt/Wartberg
46   Ganglberger Robert 2007 2047 AUT Spg. Sternstein
47   Hoeglinger Christian 1982 2047 AUT Spg. Mühltal/Kleinzell
48   Mayrhuber Tobias 1974 2042 AUT 1. SK Ottakring
49   Kepplinger Lukas 1926 2030 AUT Spg. Nettingsdorf/Traun
50   Landl Margot 1983 2019 AUT tschaturanga
51 WFM Mayrhuber Nikola 2024 2015 AUT 1. SK Ottakring
52   Niedermair Hannes 1976 2014 AUT Innsbruck-Pradl
53   Freimueller Peter 1952 2003 AUT SV Hörsching
54   Huber Günther 1928 1991 AUT SV St. Georgen/Gusen
55   Kainz Josef 1913 1981 AUT Gratwein-Straßengel
56   Lerch Johannes 1907 1975 AUT Völs & Hak Ibk
57   Kern Michael 1909 1974 AUT SC Traun 67
58   Praxmarer Christian 1936 1968 AUT Innsbruck-Pradl
59   Nguyen Le Minh Phu 1859 1963 VIE TSU Wartberg/Aist
60   Galavics Hermann 1909 1958 AUT SK Lackenbach
61   Kirchmayr Wilhelm 1849 1952 AUT SV St. Georgen/Gusen
62   Wegerer Josef 1905 1949 AUT SV Steyregg
63   Pleimer Anton 1866 1935 AUT SC Ottensheim
64   Stallmann Andreas 1834 1920 AUT SC Ottensheim
65   Konecny Sophie 1990 1897 AUT SC Donaustadt
66   Bartl Franz 1817 1885 AUT SK Voest Linz
67   Grafenhofer Harald 1804 1857 AUT SK Voest Linz
68   Heyne Regina 1848 1857 GER Spg. Sauwald
69   Probsdorfer Günther 1901 1837 GER SC Garching
70   Hofstadler Mario 1813 1806 AUT SU Bad Leonfelden
71   Fuchs Franz 1741 1794 AUT SV Haslach
72   Katter Katharina 1809 1789 AUT Flavia Solva
73   Koudounis Vasileios - 1774 GRE